Tribulus Terrestris: ar jis tikrai veiksmingas?

Autorius: Artūras Data: 06/08/2017 Peržiūros: 21781 Komentarai: 6

tribulus terrestris baneris

Tribulus Terrestris (gulsčioji ragužė) – tai augalas, dar vadinamas žemės žvaigžde, kerintis tropinėse bei subtropinėse šalyse. Dar nuo pat senovės, vyrai vertino šį stebuklą dėl savybių, galinčių sustiprinti seksualinį potraukį bei padidinti testosterono kiekį. Tribulus Terrestris vardas kilęs iš lotynų kalbos ir skamba tarytum Romėnų imperatoriaus. Vieni žmonės mano, kad jis valdo sporto papildų rinką. Kiti teigia, kad šis „imperatorius“ yra beginklis. Taigi, apžvelkime ar ši žemės žvaigždė gali Jums duoti nepemušamus šarvus ir suteikti it brangakmenius švytinčius pilvo preso raumenis.
 

Tribulus terrestris veikimas

tribulus terrestris veikimas

Tribulus Terrestris vartojamas dėl savo gebėjimo sustiptinti seksualinį potraukį bei  padidinti testosterono kiekį. Taip pat manoma, kad šis ekstraktas gali padidinti liesą raumeninę masę ir jėgą.2009 m. buvo atliktas tyrimas Lietuvoje su gerais žinomais sportininkais (šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20095389). Duodant jiems po 625 mg (iš kurių 40% saponinų) tribulus terrestris ekstrakto tris kartus per dieną, nustatyta, kad po pirmųjų 10 dienų testosterono kiekis buvo ženkliai didesnis nei prieš tai. Tačiau ne viename kitame atliktame tyrime, rezultatai verčia abejoti šio augalo efektyvumu, kai testosterono koncentracija kraujyje natūraliai pakankama. Nors, visgi, prieita išvados, kad jeigu tribulus terrestris negali pakelti testosterono lygio asmenims, neturintiems šio hormono deficito, bet kokiu atveju gali padidinti liuteinizuojančio ir FSH hormonų lygius, bei stimuliuoti libido (lytinį potraukį) neįtakojant testosterono kiekio kraujyje.

Yra šaltinių teigiančių, kad, visgi, testosterono padidėjimas gali būti įmanomas kitu tribulus terrestris veikimo mechanizmu – gebėjimu sumažinti gliukozės lygį kraujyje. Kai jos lygis kritęs, palaipsniui ima didėti testosterono koncentracija.

Taip pat, yra šaltinių teigiančių, kad tribulus terrestris gali padidinti testosterono receptorių skaičių tam tikrose smegenų zonose. Atliktuose tyrimuose su žiurkėmis buvo nustatyta, kad tribulus terrestris jų smegenyse padidindavo testosterono receptorių skaičių, to pasekoje tapdavo seksualiai aktyvesnės bei energingesnės.
 

Tribulus terrestris augalų cheminė struktūra

trbulus terrestris struktūra

Nors tribulus terrestris yra augalas, tačiau cheminė struktūra gali labai skirtis, priklausomai nuo augimo sąlygų ir klimato. Visai kaip ir vyno, gaminamo tik iš rūšinių, atrinktų uogų. Taigi, jokiais būdais negalima teigti, kad visi tribulus terrestris augalai yra indentiški ir vienodo poveikio.Tokiu atveju, protodioscinų ir saponinų koncentracija svarbiausia, kuri iš esmės ir nusako tikrąją tribulus terrestris veikimo galią. Didžiausi protodioscino kiekiai aptinkami gulčiosiose ragužėse, augančiose Turkijoje, Bulgarijoje ir Makedonijoje. Tuo tarpu yra pranešimų, kad mažesnės koncentracijos šio komponento aptinkama augaluose, stypsančiuose Indijoje, Kinijoje ir Vietname. Minėjome, kad svarbiausia protodioscinų ir saponinų koncentracija, tačiau nepaminėjome, kad stipresnį veikimą turi protodioscinas.
 

Teisingas pasirinkimas - svarbiausia!


Kad tribulus terrestris padidintų natūralų testosterono kiekį organizme, privalote išmokti dozuoti teisingai! Kitais žodžiais tariant, svarbiausia pakankamai gauti protodioscino arba saponinų – aktyviausių tribulus terrestris komponentų. Per mažai arba per daug, ir tai nesuveiks. Rinkitės tribulus terrestris produktus, kuriuose būtų nemažiau 6% protodioscinų (jeigu nurodo gamintojas) ir saponinų kiekį tarp 40% - 45%, jeigu tai Bulgariškasis tribulus terrestris ekstraktas. Kitos kilmės ekstraktus turėtumėte rinkitis tarp 60-90% saponinų kiekio. Didesnis saponinų kiekis dažniausiai turi ir didesnį protodioscino kiekį, neskaitant Bulgariškojo ekstrakto, kurio cheminė struktūra visiškai skiriasi ir protodioscino kiekis nepriklauso nuo saponinų kiekio. Taigi, išvada tokia, kad idealiausia pirkti tribulus terrestris produktus, kurių ekstraktai pagaminti iš Turkijoje, Makedonijoje bei Bulgarijoje (kitaip žinomus kaip Bulgariškuosius tribulus ekstraktus) užaugintų augalų, neatsižvelgiant į mažesnį saponinų kiekį. Norint optimalaus poveikio, rekomenduojama suvartoti per dieną tarp 1500 mg-1800 mg Bulgariškojo  ekstrakto arba apie 2400-3000 mg kitos kilmės ekstrakto. Chris Lockwood (papildų ekspertas iš Anglijos ir Lokvudo prezidentas) teigia, kad Tribulus padidina cirkuliuojančio testosterono kiekį dėka gebėjimo sumažinti gliukozės lygį. Dėl šios priežasties, jis rekomenduojama vartoti gulsčiosios ragužės ekstraktus tuščiu skrandžiu, užgeriant stikline vandens arba kitu, bekaloriu gėrimu. Treniruočių dienomis rekomenduojama vartoti iš ryto nubudus, o kitą dozę prieš treniruotę. Netreniruočių dienomis antrą dozę reikėtų suvartoti vakare. Nors galima vartoti tribulus terrestris produktus ir kartu su maistu, tačiau Chris Lockwood teigia, kad geriausiai gulsčiosios ragužės ekstraktas veikia esant gliukozės lygiui žemiau normalios normos (būtent todėl ir reiktų vartoti tuščiu skrandžiu, kad gliukozė nekilsteltų į viršų).
 

Tribulus Terrestris kombinavimas su kitomis medžiagomis


Tribulus terrestris gali būti jungiamas ir su kitais augaliniais produktais, kaip anti-estrogenų bei kortizolio hormonų slopintojais ir pan. Asmeniškai, Chris Lockwood rekomenduoja jungti su DAA (D-Asparto rūgštis), Coleus forskohlii ir Vitaminu D3.
 

Įrodymų trūkumas


Nors duomenys apie Tribulus Terrestris augalo veiksmingumą vis dar ginčytini, tačiau yra ir daug ką žadančių tyrimų. Tik laikas parodys, kaip yra iš tiesų. Keisčiausia tai, kad dauguma tyrimų buvo atlikta taikant labai mažas šio esktrakto dozes, todėl logiška, kad tyrimų rezultatai nevisada parodydavo reikšmingų rezultatų. Tuo tarpu tyrimai, kurie būdavo atlikti taikant didesnes dozes ir duodant tik Bulgariškuosius Tribulus Terrestris ekstraktus parodė, kad testosterono kiekis gali padidėti iki 30%.

Žymos: tribulus terrestris, gulscioji raguze, tribulus, kas yra tribulus, tribulus vartojimas, tribulus terrestris nauda, tribulus terrestris veiksmingumas, kas tas tribulus,

Straipsnio autorius:
Artūras

Susijusios prekės su straipsniu

Susiję straipsniai

Komentarai

Rašyti komentarą