GABA ir šios amino rūgšties trūkumas: viskas, ką privalu sužinoti

Autorius: Artūras Data: 10/12/2017 Peržiūros: 11947 Komentarai: 1

Kas yra GABA?

 
GABA (Gaba-Aminobutirinė rūgštis) – tai medžiaga priskiriama amino rūgštims. Ji negali būti gaunama su maistu tiesiogiai, tačiau gali būti sintetinama labai nedideliais kiekiais (priklausomai nuo žmogaus organizmo) iš kitos amino rūgšties – glutamino, kurios galime gauti su bet kuriuo baltyminiu maistu. GABA yra priskiriama neurotransmiterių grupei (veikia kaip nootropikai). Ši amino rūgštis padeda nerviniams impulsams keliauti sinapsėmis, o to pasekoje sąlygojamas geresnis neuronų komunikavimas tarpusavyje. Kai GABA lygis stipriai sumažėja, neuronai patiria nuolatines iškrovas ir taip atsiranda rimti neigiami simptomai. GABA – tai vienas svarbiausių neurotransmiterių, tad šios amino rūgštys ir jų trūkumas siejamas su rimtais neigiamais simptomais kaip:
 
 - prasta miego kokybė;
 - neatsparumas stresui;
 - sunkus atsipalaidavimas;
 - dirglumas;
 - nervingumas;
 - koncentracijos stoka;
 - sunku susikaupti.
 
gaba
 

Kaip veikia GABA ir dėl kokios priežasties dažniausiai vartojama?

 
GABA turi eilę teigiamų savybių. Viena jų, kaip populiariausia tarp sportininkų – stebinantis poveikis skatinant augimo hormono lygį (GH) bei riebalų deginimą. Būtent žmogaus augimo hormonas (GH) įtakoja liesesnį kūną bei lengvesnį riebalų deginimą. Augimo hormonas (GH) taipogi žinomas, kaip efektyvus liesos raumenų masės didinimo bei neįtikėtinai efektyvus anti-katabolinis veiksnys. Augimo hormono sintezė organizme palaipsniui mažėja senstant, tad būtent dėl šios priežasties tampa sunkiau deginti riebalus, bei statyti naujus raumenis. Ir tai dar tikrai neviskas.

Kaip ir minėta aukščiau, GABA veikia kaip nootropikas. Nootropikai – tai biologinių medžiagų, dalyvaujančių nervų sistemos metabolizmo ir energiniuose procesuose, sintetiniai analogai, plačiai naudojami klinikinių ligų gydimui ir prevencijai. Nootropai plačiai taikomi gydant įvairius neurologinius, psichiatrinius, psichoemocinius, sutrikimus. Pagrindinis GABA poveikis, kuris juntamas vartotojų – gilesnis miegas, daug paprastesnis atsipalaidavimas stresinėse situacijose, pozityvesnė nuotaika. Tačiau daugelis medikų ir mokslininkų labiau tiki, jog tai tik placebo efektas, kadangi GABA grynasis maisto papildas negali kirsti smegenų barjero. Visgi atsiranda teigiančių tyrėjų, kad vartojant po 1.5 g - 3.0 g šio produkto padeda kirsti smegenų barjerą nedideliais kiekiais.

Buvo pastebėtas vienas labai įdomus faktas, vartojusiems GABA. Tyrimai parodė, kad vartojant šią amino rūgštį padidėjo netik miego ciklų skaičius, bet ir buvo pastebimi daug ryškesni sapnai. Vartotojai jautėsi pakankamai išsimiegoję ir pailsėję, ko pasekoje ir energingesni.

ŠALTINIAI:

Žymos: gaba,

Straipsnio autorius:
Artūras

Susiję straipsniai

Komentarai

Rašyti komentarą