Kas yra kolagenas ir kuo gali būti naudingi kolageno papildai?

Autorius: Jilian Data: 22/10/2022 Peržiūros: 1482 Komentarai: 0

Kolagenas, kolageno papildai

Daugelis žmonių, siekiantys palaikyti savo sveiką odą, sveikus sąnarius ir plaukus, kasdien vartoja kolageno papildus.

Nors kolageno papildų vartotojų gretos auga gan sparčiai, dauguma žmonių nežino, kas iš tikrųjų yra kolagenas ir ką jis gali duoti organizmui. 

Šiame straipsnyje aprašysime viską, ką reikia žinoti apie kolageną, įskaitant tai, kokią funkciją jis atlieka mūsų organizme ir ar kolageno papildai turėtų būti verti dėmesio.

Kas yra kolagenas ir kodėl jis tapo populiarus?

Kolagenas yra priskiramas baltymų rūšiai. Tiesą sakant, tai yra gausiausiai aptinkamas struktūrinis baltymas gyvuose stuburiniuose organizmuose. Jis sudaro jūsų ląstelių ir audinių struktūrą (1).

Yra žinomi 28 kolageno tipai, iš kurių I tipo kolagenas sudaro 90% žmogaus organizme esančio kolageno (2).

Kolagenas daugiausia sudarytas iš aminorūgščių glicino, prolino ir hidroksiprolino. Šios aminorūgštys sudaro tris grandines, kurios sudaro kolagenui būdingą trigubos spiralės struktūrą (3).

Kolageno yra jungiamajame audinyje, odoje, sausgyslėse, kauluose ir kremzlėse. Jis teikia struktūrinę paramą audiniams ir atlieka svarbų vaidmenį ląstelių procesuose, įskaitant (3456):

   - audinių atstatymas;
   - imuninis atsakas;
   - ląstelių komunikacija;
   - ląstelių migracija – procesas, būtinas audinių palaikymui.

Jungiamojo audinio ląstelės, vadinamos fibroblastais, gamina ir palaiko kolageno gamybą. Žmonėms senstant jų kolagenas suskaidomas, sutrinka fibroblastų funkcija, lėtėja kolageno gamyba (37).

Šie pokyčiai kartu su kito pagrindinio struktūrinio baltymo, vadinamo elastinu, praradimu, sukelia senėjimo požymius, tokius kaip odos suglebimas ir raukšlės.

Kolagenas

Kolageno naudojimas

Jūsų kūnas natūraliai gamina kolageną, tiesa jo taip pat galite gauti su maistu, pavyzdžiui iš vištienos ir žuvies odos, taip pat vartojant kolageno papildus.

Geriamieji ir įprasti kolageno produktai, tokie kaip papildai ir veido kremai, yra populiarūs gydant senėjimo požymius, tokius kaip raukšlės, odos hidratacija (skysčių netekimas) ir sąnarių skausmas.

Kolageno galima aptikti miltelių, kapsulių ir skystuose pavidaluose.

Galite jį vartoti kaip priedą arba dėti į gėrimus – tiek karštus, tiek šaltus – ir tokius maisto produktus kaip avižiniai dribsniai, jogurtas...

Sveikatos priežiūros specialistai taip pat naudoja kolageną ir kolageno pagrindu pagamintas medžiagas medicinos srityje, įskaitant žaizdų, nudegimų ir diabetinių opų gydymą (8).

Be to, kosmetikos įmonės naudoja kolageną tokiuose produktuose kaip drėkikliai ir serumai dėl jo drėkinančių savybių (9).

Kas sukelia kolageno praradimą?

Senstant kolageno gamyba natūraliai mažėja. Be to, jis lėčiau skaidomas ir prasčiau paskirstomas (10).

Šie pokyčiai lemia reikšmingus senėjimo požymius, tokius kaip raukšlės ir sausa, suglebusi oda. Skeleto sistemoje randamo kolageno vientisumas taip pat mažėja su amžiumi, todėl mažėja kaulų stiprumas (11).

Nors kolageno praradimas ir žala senstant yra neišvengiama, tam tikri mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai gali paspartinti šį procesą.

Pavyzdžiui yra žinoma, kad cigarečių rūkymas skaido kolageną ir sukelia odos senėjimą, raukšles ir elastingumo praradimą (1213).

Taip pat įrodyta, kad nesaikingas alkoholio vartojimas pagreitina odos senėjimą, sumažina kolageno gamybą ir pažeidžia odos atstatymo mechanizmus (13).

Be to, laikantis dietos, kurioje yra daug pridėtinio cukraus ir ypač perdirbtų maisto produktų, gali atsirasti priešlaikinis senėjimas, nes tai prisideda prie proceso, vadinamo glikacija, kuris sumažina kolageno apykaitą ir trukdo kolagenui sąveikauti su aplinkinėmis ląstelėmis ir baltymais (14).

Per didelis saulės poveikis taip pat mažina kolageno gamybą, todėl apsauginio kremo nuo saulės dėvėjimas ir pernelyg didelio saulės poveikio vengimas gali padėti išvengti priešlaikinio odos senėjimo požymių (15).

Geriausi kolageno maisto šaltiniai

Kolageno randama visuose stuburiniuose gyvuose organizmuose, kuris daugiausiai aptinkamas odoje ir sąnariuose.

Štai keletas maisto produktų, kuriuose gausu kolageno, pavyzdžių  (16):

   - gyvūnų kaulai, oda ir raiščiai, pvz., vištienos odelė ir kiaulių ausys;
   - tam tikrų rūšių jūros gėrybių, tokių kaip žuvies odelė ir medūzos;
   - produktai, pagaminti iš gyvūnų kūno dalių, tokių kaip kaulai ir raiščiai, įskaitant kaulus;


Kadangi jūsų kūnas natūraliai gamina kolageną iš aminorūgščių, galite palaikyti kolageno gamybą užtikrindami, kad valgote pakankamai baltymų iš maisto produktų, tokių kaip paukštiena, žuvis, pupelės ir kiaušiniai.

Be aminorūgščių, jūsų kūnui taip pat reikia kitų maisto komponentų kolageno gamybai ir palaikymui.

Pavyzdžiui, vitaminas C yra būtinas kolageno sintezei, todėl esant žemam vitamino C kiekiui arba jo trūkumui, gali sutrikti kolageno gamyba (17).

Todėl daug vitamino C turinčio maisto vartojimas gali padėti palaikyti sveiką kolageno gamybą. Pavyzdžiui, citrusinių vaisių, paprikų, žalumynų ir uogų valgymas.

Be to, dietos, kurioje yra daug naudingų augalinių junginių, vartojimas taip pat gali padėti pagerinti odos sveikatą, nes sumažina uždegimą ir apsaugo nuo kolageno baltymo suirimo (18).

Kolageno maisto šaltiniai

Kolageno papildų nauda organizmui

Tyrimai parodė, kad kolageno papildų vartojimas gali turėti keletą privalumų.

Sveikos odos palaikymas

Kolageno papildai yra plačiai naudojami dėl sveiksesnės odos palaikymo. Tyrimai rodo, kad kolageno papildų vartojimas gali pagerinti tam tikrus odos sveikatos ir išvaizdos aspektus.

Peržiūrėjus 19 tyrimų, kuriuose dalyvavo 1125 dalyviai (95 % moterų) nuo 20 iki 70 metų amžiaus, nustatyta, kad hidrolizuoto kolageno vartojimas pagerino odos drėkinimą, elastingumą ir sumažino raukšles, palyginti su placebu (19).

Hidrolizuotas kolagenas yra plačiausiai naudojamas kolageno tipas maisto papilduose, kuris pagaminamas naudojant procesą, vadinamą hidrolize. Šis procesas suskaido baltymus į mažiausius darinius, todėl organizmas gali labai lengvai juos įsisavinti  (20).

Daugybė tyrimų parodė, kad kolageno papildų vartojimas gali pagerinti odos drėkinimą ir elastingumą bei sumažinti raukšlių atsiradimą.

Tačiau atminkite, kad daugelį šių tyrimų finansavo įmonės, gaminančios kolageno produktus, o tai galėjo turėti įtakos tyrimo rezultatams  (2122).

Kolageno dozės, įrodytos kaip veiksmingos gerinant odos sveikatą, tyrimų metu skiriasi, nors daugumoje tyrimų buvo vartojama 2,5–15 gramų per dieną 8 savaites ar ilgiau (2324).

Kolageno papildų nauda kaulams

Kolageno papildai gali ne tik pagerinti odos sveikatą ir kitus išvaizdos aspektus, bet ir suteikti keletą kitų privalumų.

Viename tyrime buvo tiriamas kolageno papildų vartojimo poveikis 102 moterims po menopauzės, kurioms buvo sumažėjęs kaulų mineralinis tankis (KMT).

Toms, kurios 1 metus vartojo 5 gramus kolageno peptidų per dieną, žymiai padidino stuburo ir šlaunikaulio (blauzdos kaulo) KMT, palyginti su dalyviais, vartojusiais placebą (25).

Tolesniame tyrime, kuriame dalyvavo 31 iš šių moterų, nustatyta, kad 5 gramų kolageno vartojimas kasdien iš viso 4 metus buvo susijęs su laipsnišku KMT padidėjimu.

Tyrėjai nustatė, kad stebėjimo laikotarpiu dalyvių KMT padidėjo 5,79–8,16 % stuburo ir 1,23–4,21 % šlaunikaulyje (26).

Šie duomenys rodo, kad ilgalaikis kolageno papildų vartojimas gali padėti padidinti kaulų mineralų tankį žmonėms po menopauzės, kuriems yra padidėjusi osteopenijos ir osteoporozės rizika.

Be to, viename apžvalginiame straipsnyje padaryta išvada, kad geriamųjų kolageno papildų vartojimas sumažino dalyvių simptomus, susijusius su osteoartritu, įskaitant sustingimą  (27).

Kolageno papildai taip pat gali būti naudingi sveikatai. Jie gali prisidėti prie kūno rengybos tiklsų, kai jie derinami su intensyviomis pasipriešinimo treniruotėmis (28).

Svarbu pažymėti, kad tyrimai pastebėjo šį teigiamą kolageno vartojimo poveikį vyresnio amžiaus moterims, kurių kaulų mineralų tankis mažas.

Todėl kolageno papildai gali neturėti tokio paties poveikio kitoms populiacijoms, pavyzdžiui, vyrams, jaunesniems ar tiems, kurių kaulų mineralinis tankis nėra mažas.

Ar kolageno papildai gali turėti šalutinį poveikį?

Kolageno papildai yra saugūs ir nėra susiję su jokiu neigiamu šalutiniu poveikiu (išskyrus atvejus, kai perdozuojama, nesaikingai vartojama).

Gamintojai kolageno papildus dažnai derina su kitais ingredientais. Tam tikros sudedamosios dalys gali kelti pavojų sveikatai, pavyzdžiui, vaistažolės ir didelis vitaminų kiekis papilduose, sukurtuose palaikyti odos, nagų ir plaukų sveikatą (29).

Pavyzdžiui, maisto papildų sudedamosios dalys, tokios kaip vaistažolių ekstraktai, gali sąveikauti su dažniausiai vartojamais vaistais, o kai kurie iš jų nėra saugūs nėščioms ar žindančioms moterims.

Be to, kai kuriuose papilduose, kurių sudėtyje yra kolageno, taip pat gali būti megadozių maistinių medžiagų, tokių kaip biotinas, o tai gali trukdyti atlikti laboratorinius širdies ir skydliaukės funkcijos tyrimus.

Šis ir kiti vitaminai bei mineralai gali sukelti sveikatos problemų, jei ilgą laiką vartojate juos didelėmis dozėmis  (29).

Taigi, nors papildai, kurių sudėtyje yra tik kolageno, greičiausiai nesukels jokio šalutinio poveikio, svarbu perskaityti etiketes ir suprasti galimą papildų, kurių sudėtyje yra kolageno kartu su kitais ingredientais, riziką.

Jei vartojate kitus vaistus, esate nėščia ar maitinate krūtimi, prieš pradėdami vartoti papildus būtinai pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.

  • Straipsnis išverstas į Lietuvių kalbą iš:
  • https://www.healthline.com/nutrition/collagen

Žymos: kolagenas, collagen, kolageno papildai, kolageno vartojimas,

Straipsnio autorius:
Jilian Kubala

Susijusios prekės su straipsniu

Komentarai

Rašyti komentarą